Tora-reading.png

פרשת השבוע
תּוֹלְדֹת

דברי תורה וחידושים • חסידות • הלכה והנהגות


”וַיָּבֹ֥א אֶל־אָבִ֖יו וַיֹּ֣אמֶר אָבִ֑י וַיֹּ֣אמֶר הִנֶּ֔נִּי מִ֥י אַתָּ֖ה בְּנִֽי׃ וַיֹּ֨אמֶר יַעֲקֹ֜ב אֶל־אָבִ֗יו אָנֹכִי֙ עֵשָׂ֣ו בְּכֹרֶ֔ךָ עָשִׂ֕יתִי כַּאֲשֶׁ֥ר דִּבַּ֖רְתָּ אֵלָ֑י קֽוּם־נָ֣א שְׁבָ֗ה וְאׇכְלָה֙ מִצֵּידִ֔י בַּעֲב֖וּר תְּבָרְכַ֥נִּי נַפְשֶֽׁךָ׃“

(בראשית כ"ז י"ח-י"ט)
 

בסגנון טלגרף

בזמנו היה נהוג לשלוח טלגרף. במקום פסיק או נקודה היו כותבים את המילה STOP. משל למה הדבר דומה:

מעשה בבחור שנסע מעירו לעיר אחרת לצורך שידוך. שלח הבחור טלגרף להוריו ובו כתוב:
. . . איננה רוצה . . .
הוריו לא הבינו אם (היא) איננה (אע"פ שהוא) רוצה או שמא, היא איננה רוצה (אותו). בסגנון הטלגרף היה הבחור צריך לכתוב: איננה רוצה STOP או איננה STOP רוצה.

בדומה לסיפור הנ"ל משיב יעקב אבינו לשאלת אביו יצחק (מי אתה בני?) בסגנון הטלגרף, כלומר "אנוכי STOP עשיו בכורך". רוצה לומר, לפי קריאה זאת – יעקב אינו משקר.

נסתרות דרכי ה'

יש דברים נסתרים. למה שיעקב משתמש בטריק שכזה? ליצחק בחירה חופשית למי מבניו לתת את ברכתו. משהחליט בשוגג לתת לבכורו עשיו את ברכתו, יעקב מרמה את אביו ומקבל במרמה (ובנזר עדשים) את ברכת אביו.

למה שהקדוש ברוך הוא לא משפיע על יצחק אבינו ומגלה לו מי ראוי לברכה?

לפי חז"ל היה יעקב אינו טהור מחטא. אך ידע ה' על גלות בני ישראל – ועל מנת להתמודד עם קשיי בגלות – מאפשר ליעקב אבינו להשתמש בפריצה בחוק ("כשר אבל מסריח") כדי לתת לבני ישראל כלים כשרים – אזור אפור שהוא לא נוגד להלכה אך לא בידוק לפי רוחה.

אודה שבנימה אישית קשה לי עם עניין זה: מצד אחד, אין ישר כדרכי ה'. מצד שני, אפשר "להתחכם" בגלות (שבה אנחנו גרים בגלל חטאינו!). משתדל אני להיות ישר כסרגל בהתנהגותי.

ואולם, אינני קורא תיגר: נסתרות דרכי ה'!

 

”כִּשְׁמֹ֤עַ עֵשָׂו֙ אֶת־דִּבְרֵ֣י אָבִ֔יו וַיִּצְעַ֣ק צְעָקָ֔ה גְּדֹלָ֥ה וּמָרָ֖ה עַד־מְאֹ֑ד וַיֹּ֣אמֶר לְאָבִ֔יו בָּרְכֵ֥נִי גַם־אָ֖נִי אָבִֽי׃ וַיֹּ֕אמֶר בָּ֥א אָחִ֖יךָ בְּמִרְמָ֑ה וַיִּקַּ֖ח בִּרְכָתֶֽךָ׃“

(בראשית כ"ז ל"ד-ל"ה))

”וַיֹּ֨אמֶר עֵשָׂ֜ו אֶל־אָבִ֗יו הַֽבְרָכָ֨ה אַחַ֤ת הִֽוא־לְךָ֙ אָבִ֔י בָּרְכֵ֥נִי גַם־אָ֖נִי אָבִ֑י וַיִּשָּׂ֥א עֵשָׂ֛ו קֹל֖וֹ וַיֵּֽבְךְּ׃ וַיַּ֛עַן יִצְחָ֥ק אָבִ֖יו וַיֹּ֣אמֶר אֵלָ֑יו הִנֵּ֞ה מִשְׁמַנֵּ֤י הָאָ֙רֶץ֙ יִהְיֶ֣ה מֽוֹשָׁבֶ֔ךָ וּמִטַּ֥ל הַשָּׁמַ֖יִם מֵעָֽל׃“

(בראשית כ"ז ל"ח-ל"ט)
 

איטליה של יוון

רש"י מפרש את "משמני הארץ" כ"איטליה של יוון".

נשאלות שתי שאלות בעניין זה:

  1.    קודם אומר יצחק אבינו לעשו שהוא נתן הכל ליעקב. מאיפה צץ אותו "משני הארץ"?
  2.    במה כוונת רש"י ב"איטליה של יוון"?

התשובה במסכת שבת נ"ב ב כתוב:

ויעש שלמה הרע בעיני ה' אלא מפני שהיה לו למחות בנשיו ולא מיחה מעלה עליו הכתוב כאילו חטא אמר רב יהודה אמר שמואל נוח לו לאותו צדיק שיהא שמש לדבר אחר ואל יכתב בו ויעש הרע בעיני ה' אמר רב יהודה אמר שמואל בשעה שנשא שלמה את בת פרעה הכניסה לו אלף מיני זמר ואמרה לו כך עושים לעבודה זרה פלונית וכך עושים לע"ז פלונית ולא מיחה בה אמר רב יהודה אמר שמואל בשעה שנשא שלמה את בת פרעה ירד גבריאל ונעץ קנה בים ועלה בו שירטון ועליו נבנה כרך גדול [של רומי] במתנית תנא אותו היום שהכניס ירבעם שני עגלי זהב אחד בבית אל ואחד בדן נבנה צריף אחד וזהו איטליה של יון.

במילים אחרות: טעותו של שלמה המלך (בנישואיו לבת פרעה) גורם להתמסדות הרומאים אשר החריבו את בית המקדש (השני).

בחזרה לשאלותינו:

  1. יצחק באמת מעניק הכל ליעקב, כלומר את כל האדמה – אך לא את הים! בהתחשב -שהאימפריה הרומי טרם קמה (כלומר רק כאלף שנה לאחר מכן), לא מדובר באדמת רומה ו/או יון (שני האימפריות שניסו להשמיד את היהודים) אלא את הים התיכון.
  2. וזה אותו "איטליה של יוון" – כלומר הים התיכון. אוסיף שהמגף של איטליה (על המפה) נחשב לרמז למלאך גבריאל.
 
 

שבת שלום ומבורך

משה בולאג

 
 

"עץ חיים היא למחזיקים בה ותומכיה מאושר" משלי פ"ג, יח


Um den Wochenabschnitt als PDF herunterzuladen, klicken Sie bitte auf das PDF-Symbol.
1. Kislew 5783, 25. November 2022,

להורדת פרשת השבוע כקובץ PDF אנא לחץ על סמל ה-PDF.
א' בכסלו תשמ"ג,   25 נובמבר 2022


transparent to purple gradient