שמיני פרשת השבוע - תשפ"ב – פרשת שמיני
Tora-reading.png

פרשת השבוע
שמיני

דברי תורה וחידושים • חסידות • הלכה והנהגות


פרשת שמיני – על בהמות, אש זרה ופרה אדומה

”אַל־תְּשַׁקְּצוּ֙ אֶת־נַפְשֹׁ֣תֵיכֶ֔ם בְּכׇל־הַשֶּׁ֖רֶץ הַשֹּׁרֵ֑ץ וְלֹ֤א תִֽטַּמְּאוּ֙ בָּהֶ֔ם וְנִטְמֵתֶ֖ם בָּֽם׃“

(ויקרא י"א מ"ג)

חז"ל מסבירים לנו שהחיות הללו אסורות לנו בגלל אכזריותם – אנו מאמינים שאנחנו "מפנימים" (בלא מובן המילה) את האופי של החיות שאותם אנו אוכלים. ובכדי למנוע זאת, חיות אלה אסורות לנו. בהקשר זה אפשר להדגיש את הקשר הלשוני בין "טורף" ל"טריפה" – כלומר, אסור ("טרייף") לאוכל חיה שטורפת.

אפשר להוסיף את השימוש המודרני של המילה "בהמה" (שאמנם כשרה) ואת המלצת חז"ל שמי שיש לו נטיה להתאכזר – שילמד להיות שוחט, וכך ירסן עצמו.

”וַיִּקְח֣וּ בְנֵֽי־אַ֠הֲרֹ֠ן נָדָ֨ב וַאֲבִיה֜וּא אִ֣ישׁ מַחְתָּת֗וֹ וַיִּתְּנ֤וּ בָהֵן֙ אֵ֔שׁ וַיָּשִׂ֥ימוּ עָלֶ֖יהָ קְטֹ֑רֶת וַיַּקְרִ֜יבוּ לִפְנֵ֤י י-ה-ו-ה אֵ֣שׁ זָרָ֔ה אֲשֶׁ֧ר לֹ֦א צִוָּ֖ה אֹתָֽם׃“

((ויקרא י' א')

מהי אותו "אש זרה" שהמיתה את בניו של אהרון הכהן? על כך דנו פרשנים ורבנים מזה אלפי שנה. הנה הסבר אחד, מבני רבים, של הרב שמשון רפאל הירש ז"ל: הם הלכו אחרי הרגש ולא אחרי השכל. במילים אחרות, יש כמובן מקום של להיות "באורים" אך חייבים אנחנו גם לדעת להיות "בכלים", ולקיים תורה ומצוות בתוך מסירות ודייקנות – ולאו דווקא מתוך התלהבות. (צריך להוסיף שהירש היה ייקה?)

כך כותב הרב שמשון רפאל הירש:

לא התחום האפל של התרגשות הנפש והדמיון, אלא דעה צלולה ושכל חריף ומפוכח, הם הנדרשים לכל מעשי מצוות ה'. בני אהרון מתו מתוך שהלכו שבי אחר התרגשות ליבם, ומכאן הלקח לכל כהני העתיד ולכל מורי ההוראה בישראל: אל ילמדו את מה שלבם אומר להם, ואל יהיו בעלי דמיון טועה ומתעה.

”זֹ֚את חֻקַּ֣ת הַתּוֹרָ֔ה אֲשֶׁר־צִוָּ֥ה י-ה-ו-ה לֵאמֹ֑ר דַּבֵּ֣ר ׀ אֶל־בְּנֵ֣י יִשְׂרָאֵ֗ל וְיִקְח֣וּ אֵלֶ֩יךָ֩ פָרָ֨ה אֲדֻמָּ֜ה תְּמִימָ֗ה אֲשֶׁ֤ר אֵֽין־בָּהּ֙ מ֔וּם אֲשֶׁ֛ר לֹא־עָלָ֥ה עָלֶ֖יהָ עֹֽל׃“

(דברים י"ט ב')

השנה פרשת שמיני היא גם "פרשת פרה" (כי היא נקראת בשבת שלפני שבת ראש חודש ניסן), ז"א שאנו קוראים על פרה אדומה אשר היא אחד הסימנים לביאת המשיח. להבדיל מהפסוק הנ"ל על איסור אכילת שרצים וכו', פה מדובר בחוק, כלומר במצווה שאין בה הגיון לכאורה. חז"ל לומר שקיום מצוות אלה גבוהות יותר ברמה הרוחנית, כי הבסיס שלו הנו אך ורק האמונה התמימה – מכן גם הצירוף של המילה תמים לפרה האדומה.

מאחל לכל הקוראים שתפנימי את המידות של המאכלים הכשרים להתנהגות כשרה, שתדעו להזהר מאש זרה ושתחיו באמונה תמימה.

שבת שלום


בכדי לממן, להקדיש או לקבל את הגליון דרך דואר אלקטרוני נא לישמיניר קשר:
הצג כתובת דוא"ל


"עץ חיים היא למחזיקים בה ותומכיה מאושר" משלי פ"ג, יח


Um den Wochenabschnitt als PDF herunterzuladen, klicken Sie bitte auf das PDF-Symbol.
22. Adar II 5782, 25. März 2022,

להורדת פרשת השבוע כקובץ PDF אנא לחץ על סמל ה-PDF.
כ"ב אדר ב' תשמ"ב, 25 מרץ 2022


transparent to purple gradient