Tora-reading.png

פרשת השבוע
הַאֲזִינוּ

דברי תורה וחידושים • חסידות • הלכה והנהגות


”יִמְצָאֵ֙הוּ֙ בְּאֶ֣רֶץ מִדְבָּ֔ר             וּבְתֹ֖הוּ יְלֵ֣ל יְשִׁמֹ֑ן
 יְסֹבְבֶ֙נְהוּ֙ יְב֣וֹנְנֵ֔הוּ              יִצְּרֶ֖נְהוּ כְּאִישׁ֥וֹן עֵינֽוֹ׃“

(דברים ל”ב י')
 

בפסוק זה מדגיש משה רבינו את אהבת ה' אותנו. "יסובבנהו" מתכוון ל"ענני כבוד". המשמעות היא, כי בכל ארבעים שנות נדודינו במדבר סיני לא סבלנו לא בימיו החמים ובלילותיו הקרים של המדבר; אף לא חששנו מטורפי המדבר המסוכנים, ולא מהזחלים הארסיים. כי ה' סובבנו בעננים ייחודיים אשר פועלים כמיזוג אוויר מחד, ומונעים את כניסתם של בעלי החיים מאידך. מתוך אהבתו אותנו הגן עלינו ה' ופינק אותנו.

הפסוק מצביע על דבר נוסף: לא הוא בלבד סובב אותנו, אלא שאנחנו סובבנו אותו. כלומר, הוא חשף עצמו בקנה מידה גדול יותר במשכן, ואנו הורשינו להעמיד את אוהלינו מסביבו. הדבר מלמד כי ה' מחפש את קרבתנו. איזו זכות, לעמוד קרוב לריבונו של עולם!

בעוד ימים ספורים, ובעזרת השם ישתבח, נשב בסוכות, כדי להיזכר בנדודינו במדבר, וכיצד ה' הוכיח לנו כבר אז את אהבתו, כאשר סובב אותנו בעננים.

בנוסף נאחז בארבעה המינים, ונעקוף את התורה בבית הכנסת, וכך יתעוררו אהבתו ואת קרבתו אלנו.

אך לא לכל אדם קל לשבת בסוכה, כי בסוכה לא מסתפקים באכילה בלבד, אלא קוראים שם גם עיתון, מדברים בטלפון ומנהלים שיחות, יושבים על הספה, וכד'. נכון הוא, כאשר הדבר הופך לא נעים, כך, למשל, כאשר הגשם חודר את תוך הסוכה, ואם הדבר היה מתרחש בבית לא היו נשארים בבית אשר הגשם או הקור חודרים אליה, כך מותר גם לצאת את הסוכה. אך מעבר לכך חייבים להיות האדם המאושר ביותר בכל רגע בו יושבים בסוכה, כי המלך, ריבונו של עולם, שומר עלינו לא בעין אחת, אלא בשתי עיניו! איזו זכות!

תפילת השחרית בחג הסוכות ארוכה מהרגיל. אך בהתחשב בעובדה שה' מאפשר לנו להתקרב אליו, ולסובב את תורתו, ובאותה עת אף מתפללים – אזי תפילת השחרית אינה זמן אבוד אלא מעשה אשר מעלה את הרגשות החמים והנעימים ביותר. ואם נוסף לכל תפילותינו אף נשמעות, אזי מדובר בבונוס נוסף!

נקודת מבט נוספת:

ה' לא דורש מעתנו סימנים בולטים במיוחד. ניתן לשמור את כל המצוות ובכל זאת כמעט ולא לבלוט מתוך קבוצה של גויים. ובכל זאת דורש ה', לגלח את הזקן במכשירי גילוח מיוחדים בלבד. הראש חייב שיהיה מכוסה באופן פשוט, בין עם כיפה, בין עם כובע בייסבול של הקבוצה האהודה. אורך הפאות לא חייב לעבור 9 מ"מ, וחייבות לרדת עד אמצע האוזן בלבד. לא תמיד קל למלא אחר כל המצוות האלו, אחר כאשר נזכרים כי ה' מאפשר לנו להניח את סמליו, ואם תדמה הנחת התפילין כהרכבת כתר, אזי הופכים המאמצים למתנות! וה' כמובן יעניק גמול למי שמוכן להיות יהודי גאה בתוך אלפי גויים!

 
 

שמת שלום ומבורך

משה בולאג

 
 

"עץ חיים היא למחזיקים בה ותומכיה מאושר" משלי פ"ג, יח


Um den Wochenabschnitt als PDF herunterzuladen, klicken Sie bitte auf das PDF-Symbol.
12. Tischej 5783, 7. Oktober 2022,

להורדת פרשת השבוע כקובץ PDF אנא לחץ על סמל ה-PDF.
י"ב בתשרי תשמ"ג,   7 אוקטובר 2022


transparent to purple gradient