שמות פרשת השבוע - תשפ"ב – פרשת שמות
Tora-reading.png

פרשת השבוע
שמות

דברי תורה וחידושים • חסידות • הלכה והנהגות


פרשת שמות - גאולה אישית וגאולה כללית

”וַיֹּאמֶר, בְּיַלֶּדְכֶן אֶת-הָעִבְרִיּוֹת, וּרְאִיתֶן, עַל-הָאָבְנָיִם: אִם-בֵּן הוּא וַהֲמִתֶּן אֹתוֹ, וְאִם-בַּת הִוא וָחָיָה. “

(שמות א' ט"ז)

”וַיְצַו פַּרְעֹה, לְכָל-עַמּוֹ לֵאמֹר: כָּל-הַבֵּן הַיִּלּוֹד, הַיְאֹרָה תַּשְׁלִיכֻהוּ, וְכָל-הַבַּת, תְּחַיּוּן. “

(שמות א' כ"ב)

בספר שמות, התורה מספרת לנו על גיבוש עם ישראל כאומה ובו בזמן על שעבודו ע"י המעצמה הכלכלית העולמית דאז מצרים. התנאים שבהם שיעבדו מצרים את העם היהודי הולכים ומחמירים עד שהם זועקים לאלוקים, והוא מטיל על משה לשחרר אותנו מעבדות כדי לקבל את התורה בהר סיני.

האסטרולוגים של פרעה מגלים שמשחרר היהודים נולד, ולכן פרעה הוציא את הצו לזרוק את כל הילודים הזכרים לנילוס. זה קורה בלידתו של משה, ואמו יוכבד שמה אותו בסתר בסל בנילוס כדי להצילו מגזרת פרעה. הוא מתגלה על ידי בתיה בת פרעה, שמבינה שמדובר בילד יהודי ומכניסה אותו. אחר כך היא מחפשת אחות רטובה שתניק אותו כי הוא לא יונק חלב מאם לא יהודייה. אחותו של מושה מביאה את אמה יוכבד והיא מציעה את עצמה ויכולה לגדל את מוסה בביתה. בסביבות גיל שתים עשרה לקח פרעה את משה לבית המלוכה שלו בתקווה שהאינטליגנציה יוצאת הדופן שלו תועיל לממשלתו.

בפתחה של פרשה זו אנו מוצאים התייחסות מעניינת לנוהל היצר הרע הגורם ערעור בכל אדם כדי למנוע ממנו לקיים את מצוות ה'. כפי שהוזכר לעיל, פרעה ואנשיו מבצעים רצח תינוקות, אך התורה חוזרת על עצמה בכך שהיא חוזרת על פקודת פרעה פעמיים. אז הוא אומר למיילדות היהודיות: "וַיֹּאמֶר, בְּיַלֶּדְכֶן אֶת-הָעִבְרִיּוֹת, וּרְאִיתֶן, עַל-הָאָבְנָיִם: אִם-בֵּן הוּא וַהֲמִתֶּן אֹתוֹ, וְאִם-בַּת הִוא וָחָיָה" (שמות א, ת"ז). כמה פסוקים אחר כך אמר פרעה לעמו: "וַיְצַו פַּרְעֹה, לְכָל-עַמּוֹ לֵאמֹר: כָּל-הַבֵּן הַיִּלּוֹד, הַיְאֹרָה תַּשְׁלִיכֻהוּ, וְכָל-הַבַּת, תְּחַיּוּן." (שמות א' כ"ב). כל מילה בתורה היא מדויקת ולכל אות יש משמעות וכשהתורה חוזרת על משהו זה אומר שיש לה משמעות מיוחדת עבורנו. כי התורה מדברת לכל יהודי בלי קשר למקום שבו הוא נמצא ובאיזה שעה.

אז מה ההבדל בין תחיו לבין תחיון?. התורה מספרת לנו שפרעה אמר לעם היהודי "תחיה" ולעמו "תחיון". "תחיו" פירושו להטמיע אותם כדי שהתרבות המצרית תספוג אותם; "תחיון" היא ההוראה לעם היהודי לעזוב אותה בשקט. כלומר, התבוללות.

פרעה רצה להרוג אותנו פיזית על ידי רצח תינוקות יהודים זכרים. ומבחינה רוחנית, ע"י התבוללות. מוות רוחני גרוע יותר ממוות פיזי, הנשמה היא החלק החשוב ביותר בגוף האדם. כאשר אנו מבינים ורודפים אחרי מה שטוב לנו, אנו מביאים את הגאולה האישית והכללית שלנו.


בכדי לממן, להקדיש או לקבל את הגליון דרך דואר אלקטרוני נא ליצור קשר:
הצג כתובת דוא"ל


"עץ חיים היא למחזיקים בה ותומכיה מאושר" משלי פ"ג, יח


Um den Wochenabschnitt als PDF herunterzuladen, klicken Sie bitte auf das PDF-Symbol.
20. Tevet 5782, 24. Dezember 2021,

להורדת פרשת השבוע כקובץ PDF אנא לחץ על סמל ה-PDF.
כ' בטבת תשמ"ב, 24 בדצמבר 2021


transparent to purple gradient